Uncategorized

20 МУДРИ МИСЛИ ЗА ПОЧЕТОК НА НОВАТА ГОДИНА

Оваа година нека ви биде поуспешна од минатата во секој поглед и на секое поле. Следуваат 20 мудри мисли според кои треба да се водите во оваа година.

 1. Животот е како возење велосипед, за да ја одржувате рамнотежата постојано мора да се движите – Алберт Ајнштајн
 2. Кога една врата се затвора, се отвора друга, но ние пречесто гледаме во онаа затворената, така да не ја гледаме онаа која се отворила пред нас – Хелен Келер
 3. Секој кој својата визија ја ограничува на сеќавањата од минатото е мртов – Лили Лангтри
 4. Не дозовлувајте Новата година да ви биде нов почеток за старите навики – Анонимен
 5. Добрите новогодишни ветувања се како платежни чекови кои човекот ги потпишува без покритие – Оскар Вајлд
 6. Подобро размислувајте за секојдневните отколку за новогодишните желби и ветувања – Хенри Мур
 7. Нова година е уште една прилика да исправиме сѐ она што сме погрешиле – Опра Винфи
 8. Оптимистот останува буден да види како доаѓа Нова Година, а песимистот останува буден да би бил сигурен дега старата си заминува!
 9. Секој крај е нов почеток!
 10. Најголема грешка која може да ја направите во животот е да помислите дека работите за било кого освен за себе – Брајан Трејси
 11. Поразот прифатете го како знак дека плановите не ви биле добри, изгответе ги отпочеток и запловете уште еднаш во авантура кон вашата цел – Наполеон Хил
 12. Додека се прашувате каде да одите на следен одмор, можете да се обидете животот да го направите место од кое не ќе сакате да побегнете – Сет Годин
 13. Тоа што нештата не испаднале како што сте очекувале не значи дека тоа било бескорисно за вас – Томас Едисон
 14. Од вашиот најнезадоволен корисник може најмногу да научите – Бил Гејтс
 15. Да се знае не е доволно, мора да се примени! Да се сака не е доволно, мора да се направи – Гете
 16. Важно е да се направи нешто отколку да се работи на нешто на правилен начин – Пиер Дракер
 17. Да се биде најбогат човек на гробишта не значи ништо… Да се легне навечер в кревет со помислата дека си направил нешто добро, тоа ми е битно – Стив Джобс
 18. Мора да ги смените вашите соништа или да ги засилите вашите вештини – Џим Рон
 19. Формалното образование ќе ви овозможи нормален живот. Самостојното образование ќе ви донесе богатство – Џим Рон
 20. Од поодамна ми стана јасно дека луѓето склони на постигнувања не седат и не чекаат нештата да им се случат. Тие одат и им се случуваат на нештата – Леонардо Да Винчи.

Веруваме дека овие мудри мисли ќе ве мотивираат да тргнете кон остварување на вашите соништа, СРЕЌНА НОВА 2019 ГОДИНА!

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.